Jedyny sposób na osiągnięcie wyników

Programista Jakob Kjøller jest przekonany, że warunkiem sukcesu jest stały ścisły dialog z klientami, którzy będą korzystać z wypracowanych przez niego rozwiązań. Istotną częścią jego pracy jako konsultanta jest dostarczanie możliwie najczystszego kodu, aby umożliwić innym łatwe przejęcie zadania.

 

Jako konsultant IT i programista ProData Consult, Jakob Kjøller kładzie szczególny nacisk na ścisły dialog z użytkownikami końcowymi po stronie klienta, którzy będą korzystać z wyników jego pracy, przekładających się na większą wygodę w ich codziennym życiu.

Jakob Kjøller wprowadza obecnie ostatnie poprawki do istotnej aplikacji samoobsługowej opracowanej dla PensionDanmark. Rozwiązanie to umożliwia klientom firmy szybszą i łatwiejszą rezerwację wizyty u fizjoterapeuty czy kręgarza lub podobnych usług objętych ubezpieczeniem zdrowotnym oferowanym przez firmę.

 

Nie są mu obce sytuacje, w których zadania związane z tworzeniem oprogramowania zlecane mu za pośrednictwem ProData Consult rozrastają się, ponieważ klienci dostrzegają korzyści płynące ze sposobu, w jaki Jakob podchodzi do swojej pracy. Tak samo było podczas jego poprzedniego kontraktu z dużym bankiem, z którym współpracował przez trzy lata. Obecny zakres kontraktu z PensionDanmark także został rozszerzony.

- Zarówno w banku, jak i teraz w PensionDanmark, początkowo podpisałem umowę na kilka miesięcy, ale w obu przypadkach zakres naszej współpracy był na bieżąco rozszerzany, a kontrakt przedłużany - mówi programista.

 

Zasadniczą specjalizacją Jakoba Kjøllera jako konsultanta – a wcześniej także jako pracownika etatowego na różnych stanowiskach – jest tworzenie stron internetowych. To, oczywiście, odzwierciedla warunki, w których większość lub nawet całość oprogramowania używanego wewnętrznie przez firmy lub udostępnianego przez nie klientom jest wciąż obsługiwana poprzez interfejs internetowy. Jednak ponad 20 lat doświadczenia zawodowego daje także Jakobowi dobre rozeznanie w większości obszarów programowania, które rozwijały się na przestrzeni lat.

 

Bogate doświadczenie daje mu również pewność siebie, która wpływa na sposób, w jaki radzi sobie ze swoją pracą.

- Czuję, że klientom podoba się moje podejście do pracy. Lubię rozmawiać o tym, jak dane zadanie powinno zostać rozwiązane i nie mam problemu z wyrażaniem swojego zdania, bez względu na to, czy różni się ono od poglądów klienta - mówi Jakob Kjøller.

Przyznaje przy tym również, że chętnie bierze na siebie odpowiedzialność i podejmuje się kierowania projektem we współpracy z innymi zaangażowanymi w niego konsultantami.

Mimo że Jakob Kjøller nie boi się wyrażać opinii na temat realizowanych przez siebie zleceń i podejmowanych zadań rozwojowych, podkreśla, że nie ma zamiaru dążyć do tego, by stać się dla klientów niezastąpionym.

 

Takie podejście wpisuje się w dyskusję o tym, jak czysto i jednoznacznie powinien być napisany kod. Kod można napisać na wiele różnych sposobów, choć ostatecznie przyniesie on ten sam wynik. Ale nawet jeśli ostateczny rezultat jest taki sam, to, jak napisano kod i tak może mieć istotne znaczenie.

Jeżeli zdarzy się, że pracę innej osoby musi kontynuować nowy programista, kluczowe staje się to, jak dokładnie i skrupulatnie wykonywał pracę jego poprzednik i czy kod nie jest został napisany niechlujnie.

- Moim zdaniem ważne jest, aby kod był jasny, czytelny i jednoznaczny. O wiele ważniejsza jest czytelność kodu niż jego zgodność z określonym językiem programowania czy systemem – mówi Jakob Kjøller.

 

Twierdzi on, że nawet jeśli konkretne zadanie programistyczne zostanie zasadniczo zakończone, zmieniające się potrzeby często wymagają wprowadzania dalszych zmian.

- Jako konsultanci i pracownicy branży IT często pracujemy nad jakimś kodem źródłowym tylko przez pewien czas. Tak więc, pracę, którą wykonuję dziś ja, za kilka tygodni przejmie inny programista – mówi.

- Nie chodzi zatem o to, by stać się dla klienta niezastąpionym, ale aby wykonywać pracę, która sama się obroni, co z kolei sprawi, że klient do nas wróci. Nie dążę do tego, by stać się niezastąpionym, ale ostatecznie takim się staję, ponieważ wielu klientów preferuje moje podejście. Nie pracuję po to, by zapewnić sobie długoterminowe kontrakty, ale po to, by inni mogli kontynuować to, co zacząłem – mówi Jakob Kjøller.

 

Doświadczenie Jakoba obejmuje również projekty kładące nacisk na współpracę pomiędzy deweloperami oprogramowania a funkcjami zaangażowanymi jego utrzymanie (DevOps). Realizował takie zadania w banku, w którym był zatrudniony, a efektem jego wysiłków było stworzenie podstaw nowego środowiska programistycznego wraz z powiązanymi narzędziami. Jego praca koncentrowała się dokładniej na outsourcingu szeregu zadań do Indii.

 

PDC_0142

Środowisko programistyczne sprzyjające szybkiej integracji nowych zagranicznych konsultantów

 

- Musieliśmy zatrudnić ośmiu indyjskich konsultantów ds. oprogramowania. A ponieważ uruchomienie takiego środowiska deweloperskiego zajmuje tydzień, jest to dość kosztowny proces – mówi Jakob Kjøller.

Wyjaśnia, w jaki sposób on i jego koledzy z banku w Kopenhadze skonfigurowali niezbędne skrypty, które ich indyjscy koledzy mogli następnie uruchomić na swoich komputerach, po czym maszyny były gotowe do użycia w środowisku Visual Studio.

- To, co kiedyś trwało tydzień, można teraz było zrobić w ciągu kwadransa – mówi Jakob Kjøller, który uważa typu zadania za szczególnie interesujące, ponieważ wiążą się z koniecznością rozwiązania rzeczywistych problemów. – Czym innym jest tworzenie kodu na zamówienie na podstawie zrzutu ekranu, który pokazuje pożądany rezultat, a czym innym wypracowanie rozwiązania i stopniowe pokonywanie małych lub większych przeszkód. To drugie najbardziej mnie pasjonuje – mówi Jakob Kjøller.

Od tego właśnie momentu rozpoczął się proces, który Jakob Kjøller określa mianem wielkiej podróży ku Azure – platformie chmurowej Microsoftu. To podróż, którą w ostatnich latach przebyło wiele dużych firm.

Proces integracji skrócony z ponad godziny do dziesięciu minut

Ważnym elementem tworzenia inteligentnych i oszczędzających czas rozwiązań jest również seria poprawek, które Jakob Kjøller wymyślił kilka lat temu.

- Podczas pracy nad systemem ewidencji czasu, który musiał działać w ramach innego systemu funkcjonującego w sektorze publicznym, mieliśmy do dyspozycji proces integracji, który trwał godzinę i piętnaście minut. Im więcej danych dodawaliśmy, tym bardziej spowalniał. Przeprowadziłem kilka eksperymentów, rozebrałem kilka elementów na czynniki pierwsze i złożyłem je na nowo w inny sposób. Czas realizacji procesu skrócił się do mniej niż dziesięciu minut – mówi Jakob Kjøller.

W ramach obecnego kontraktu z PensionDanmark Jakob Kjøller kieruje małym zespołem, który odpowiada za cztery ścieżki w ramach większego ogólnego projektu.

- Poza dwoma zewnętrznymi programistami freelancerami, współpracuję z dwoma lub trzema przedstawicielami działu biznesowego i jednym programistą wewnętrznym – mówi Jakob Kjøller.

Wyjaśnia, że podział na cztery ścieżki jest w dużej mierze związany z obowiązywaniem ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych (RODO), a ścieżka, w którą on sam jest zaangażowany, dotyczy danych biznesowych, a nie wrażliwych danych osobowych.

Zwinny rozwój optymalną drogą

Ogólne podejście Jakoba Kjøllera do zadań programistycznych zakłada zwinny sposób pracy, w którym nawet niewielkie elementy są stale sprawdzane pod kątem skutecznego działania.

- Musimy stale kontrolować rezultaty, aby sprawdzić, czy dostarczają one jakąś wartość – mówi.

Jakob Kjøller przyznaje, że w ostatnich latach wiele organizacji przeszło na bardziej zwinne metody pracy pod względem rozwoju IT.

- Nadal jednak istnieje wiele firm, które ze względu na swoją wewnętrzną politykę trzymają się dużych projektów, modeli kaskadowych i podobnych rozwiązań – mówi.

Zarówno osobiście, jak i zawodowo, Jakob Kjøller naprawdę dobrze radzi sobie jako niezależny konsultant, ponieważ może podejmować się zadań, które uważa za najciekawsze i uprzejmie odmawiać udziału w projektach, które wydają mu się mniej atrakcyjne.

- Mogę się dzięki temu skupić na pomaganiu klientom w zadaniach, które muszą wykonać, unikając jednocześnie mniej interesujących, choć niezbędnych obowiązków, które zawsze będą należeć do personelu etatowego - wyjaśnia.

 

Szybka identyfikacja z klientem

Pomimo bycia konsultantem szybka i całkowita identyfikacja z firmą, z którą zawiera umowę, jest ważnym elementem pełnego wizerunku Jakoba Kjøllera i jego zmieniających się zadań.

- Kiedy, jak teraz, pracuję dla PensionDanmark, utożsamiam się właśnie z tą firmą i z tym zadaniem – mówi Jakob Kjøller.

Jednocześnie jednak stwierdza, że bardzo docenia wysiłki, jakie podejmuje ProData Consult, aby dobrać do niego i jego kompetencji ciekawe zadania dla klientów, których potrzeby pokrywają się z jego obszarem specjalizacji.

Na jego wizerunek wpływa też fakt, że w normalnych warunkach, przed wybuchem epidemii Covid-19, Jakob Kjøller zjawiał się w pracy w firmie, dla której wykonywał zlecenie, jadł obiad z kolegami, chodził na spotkania, uczestniczył w imprezach firmowych oraz innych aktywnościach typowych dla pracowników wewnętrznych.

Dzięki jego zaangażowaniu, a także zaangażowaniu innych konsultantów, w realizację podejmowanych zadań i w wizerunek firmy, dla której pracują, zleceniodawcy wybierają konsultantów, którzy będą mogli być obecni fizycznie na miejscu, zamiast korzystać z nearshoringu z Polski i innych krajów Europy Wschodniej czy z offshoringu zadań do Indii i na Bliski Wschód.

- Kiedy jako konsultanci zasiadamy krzesło w krzesło z pracownikami etatowymi firmy, którzy będą korzystać z wyników naszej pracy, możliwa jest całkowicie odmienna i dużo bardziej otwarta rozmowa na temat zadania. Jest to ogromna korzyść dla firmy i jej pracowników, a tym samym dla użytkowników końcowych naszej pracy – mówi.

Jakob Kjøller uważa, że w ostatnich latach fakt ten doprowadził do zmiany postrzegania przez wiele firm różnych możliwości korzystania z usług wsparcia w zakresie rozwoju oprogramowania.

PDC_0178

Konsultant IT Jakob Kjøller

Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu Jakob Kjøller ma dobrą znajomość większości dziedzin rozwoju oprogramowania. Jego szczególnie mocną stroną jest tworzenie kodu na potrzeby stron internetowych, co stanowiło większość jego obowiązków zarówno w poprzednich miejscach pracy, jak i w obecnej roli niezależnego konsultanta.

Chociaż Jakob Kjøller zarejestrował się w kilku różnych firmach konsultingowych, w praktyce to ProData Consult wyszukuje dla niego projekty i zadania, których się podejmuje. ProData Consult zna mocne strony i kompetencje swoich konsultantów, a jednocześnie zna klientów i podąża za ich potrzebami, aby jak najlepiej dopasować wykonawców do zleceniodawców.

- ProData Consult jest szybsza od konkurencji, a także zapewnia mi najciekawsze zlecenia – mówi Jakob Kjøller.