Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wioleta Genow – Resource Specialist w ProData Consult Polska – podpowie Wam, jak sobie z nim radzić i pozyskać projekt IT do realizacji.

Czasy, kiedy człowiek pracował w jednym miejscu od matury do emerytury, bezpowrotnie odeszły do lamusa. Teraz nawet najlepszy projekt w końcu zmienimy. Pomimo faktu, że rynek IT od dawna jest rynkiem pracownika, to i tu rozmowy kwalifikacyjne są podstawowym narzędziem rekrutacyjnym. Dla jednych taka rozmowa jest doskonałą okazją do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności, dla innych to powód do stresu. Czasem ten stres jest tak obezwładniający, że dosłownie nas paraliżuje, mocno utrudniając dobre zaprezentowanie się.

Czym jest stres?

To reakcja fizjologiczna naszego organizmu na sytuację wymagającą mobilizacji. Generalnie stres jest naszym sprzymierzeńcem, bez niego naszemu dawnemu przodkowi nie chciałoby się nawet uciec przed tygrysem. Zbliża się zadanie – organizm się do niego przygotowuje. Zwiększają się możliwości poznawcze (trzeba „ogarnąć sytuację)”, napływa krew do mięśni nóg i rąk. Kiedy jednak mobilizacja trwa zbyt długo, nasze moce przerobowe wyczerpują się i wtedy stres zamiast wspierać, obezwładnia.

Jak sobie z nim poradzić?

Przygotuj się!

Stresują nas sytuacje nowe. Im bardziej więc oswoisz sytuację rozmowy, tym mniej stresująca ona będzie. Przygotować można się na kilka sposobów – z jednej strony warto poznać dobrze firmę, do której kandydujemy, z drugiej strony – przygotować się do rozmów ogólnie. Jeśli chodzi o research firmy – warto dowiedzieć się czym dokładnie się ona zajmuje, jak wygląda proces rekrutacji, kto będzie prowadzić spotkanie – czy będzie to osoba techniczna, czy może ktoś z HR-ów? Często same firmy przesyłają różnego rodzaju prezentacje na swój temat – nie strać okazji do dowiedzenia się o nich więcej.

Pytania na różnych rozmowach powtarzają się. Warto przygotować sobie odpowiedzi na te najczęściej zadawane. Szczególnie dobrze opracuj sobie te trudniejsze odpowiedzi –  o Twoje słabe strony, Twoje niepowodzenia. Umiejętność mówienia o rzeczach trudnych na pewno przybliży Cię do otrzymania oferty.

Język

Rozmowy o pracę często odbywają się po angielsku. Niektórzy ludzie, w sytuacji stresowej, mają problem ze swobodną komunikacją w innym języku. Jeśli nie masz kontaktu z językiem na co dzień, poświęć trochę czasu  na odświeżenie go sobie. Czasem kilka dni oglądania Netflixa i kilka godzin wykupionych u native’a, pomoże osłuchać się z tym językiem i przełamać barierę językową.

Trening czyni mistrza!

Trudno rozmawiać Ci o zarobkach? A może nie lubisz pytań „miękkich”? Stań przed lustrem i poćwicz. Trening czyni mistrza, również w tym zakresie. Obserwuj swoją mimikę, ton głosu. Powtarzaj to ćwiczenie tak długo, aż poczujesz się zupełnie swobodnie.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego

Rozmowy o pracę w IT często opierają się na sprawdzaniu Twojej wiedzy technicznej. Niekiedy przybiera to formę „odpytywania”. To normalne, że nie będziesz znać wszystkich odpowiedzi – spotyka to również mocno doświadczone osoby. Taka forma pytań ma na celu sprawdzić granice Twojej wiedzy, obszary w których najlepiej się sprawdzisz. Nie traktuj braku odpowiedzi jako przegranej, po prostu daj sobie prawo do odpowiedzi „nie wiem”.

Złap kontakt!

Kiedy przyjdzie czas rozmowy, spróbuj złapać kontakt nie tylko z rekruterem, ale również … ze sobą. Usiądź wygodnie, znajdź dobre oparcie w krześle, niech całe Twoje stopy dotykają podłogi. Niezależnie od tego czy rozmowa odbywa się w biurze klienta, czy w domu, wykorzystaj chwilę przed samą rozmową na sprawdzenie jak się czujesz. Najpierw zaobserwuj swoje ciało – sprawdź czy jest spięte, czy może rozluźnione? Może jest coś, co możesz poprawić w pozycji w jakiej siedzisz, tak, żeby wyeliminować napięcie? Następnie przyjrzyj się swoim myślom – może jest jakieś zdanie, które wesprze Cię w tym momencie? Na koniec zauważ swoje emocje – przyznanie choćby we własnej głowie, że jest się zdenerwowanym, potrafi poziom tego zdenerwowania obniżyć. Teraz weź kilka głębokich oddechów, koncentrując się na wydechu.

Taki skan ciała trwa kilkanaście sekund, a pomaga szybko oczyścić głowę i osadzić się tu i teraz.

Powyższa lista nie wyczerpuje tematu, ciekawa jestem Waszych sposobów na poradzenie sobie ze stresem.

Wioleta Genow z rekrutacją związana jest od 2018 r. W ProData Consult zajmuje stanowisko Specjalisty ds. Rekrutacji, gdzie do jej głównych obowiązków należy pozyskiwanie konsultantów IT. Nasza ekspertka z wykształcenia jest magistrem psychologii. W swojej karierze zawodowej była także mentorem oraz przeprowadziła liczne warsztaty z rozwoju osobistego. Przez kilka lat prowadziła blog o tematyce psychologicznej. Jest również trenerką komunikacji opartej na empatii.